تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - دیدار كیم با مدودف در سیبری
چهارشنبه 2 شهریور 1390  08:59 ب.ظ    ویرایش: - -

 كیم جونگ ایل ، رهبر كره شمالی و دمیتری مدودف ، رئیس ‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه در یك پایگاه نظامی در سیبری روسیه دیدار و مذاكره كردند.
.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، كیم جونگ ایل، رهبر كره شمالی چهار روز پس از آنكه با قطاری زرهی برای نخستین‌بار در 9 سال گذشته وارد روسیه شد، در یك پایگاه چتربازان در نزدیكی دریاچه بایكال نزدیك شهر "اولان‌اوده" با دمیتری مدودف، رئیس‌ جمهوری روسیه نشستی را برگزار كرد.

ساعت و روز این نشست تا آخرین دقیقه توسط كرملین و رهبر كره شمالی محرمانه باقی مانده بود.

كیم جونگ ایل 69 ساله كه در مرسدس بنز مشكی رنگی به این پایگاه نظامی وارد شد، خطاب به مدودف‌ اظهار داشت: از توجه ویژه و دقت شما تشكر می‌كنم.

رهبر كره شمالی به دنبال كمك از سوی قدرت‌های منطقه‌ای به كشورش است كه در اثر كمبود مواد غذایی و تحریم‌های اقتصادی با مشكلات جدی روبه‌رو شده است.

وی ممكن است از روسیه بخواهد تا به آمریكا، كره جنوبی و ژاپن فشار وارد كند تا سریعا مذاكرات شش‌جانبه را آغاز كنند.

كاخ كرملین در بیانیه‌ای گفت: توجه ویژه‌ای به موضوع از سرگیری فوری مذاكرات شش‌جانبه به منظور حل مساله هسته‌ای در شبه جزیره كره معطوف خواهد شد.

در ادامه این بیانیه تصریح شد: روسیه همواره از حل‌وفصل مسالمت‌آمیز، سیاسی و دیپلماتیك این مساله و بازگشت به مذاكره و همكاری میان كره شمالی و جنوبی حمایت كرده است.

كرملین خاطرنشان ساخت كه پیونگ یانگ نسبت به بازگشت به مذاكرات اعلام آمادگی كرده و از مذاكرات اخیر بر سر این مساله استقبال كرده است.

روسیه روز جمعه اعلام كرد كه به علت كمبود شدید مواد غذایی در كره شمالی 50 هزار تن غله تا پایان ماه سپتامبر به كره شمالی می‌فرستد.

رهبر كره شمالی در این سفر احتمالا به دنبال كمك اقتصادی قدرت‌های منطقه‌ای به دنبال وقوع سیل در این كشور، سرمایه‌گذاری‌های خارجی و كمك‌ها در زمینه انرژی خواهد بود.

گزارش‌های رسانه‌ای اعلام كردند كه در ماه ژوئن كیم جونگ ایل به دنبال افشای تصمیمش برای سفر به روسیه، به خاطر نگرانی‌های امنیتی سفرش را لغو كرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، كیم جونگ ایل از مدودف به خاطر طی مسافت زیادی برای پرواز به این منطقه از روسیه به منظور دیدار با وی تشكر كرد و مدودف در پاسخ به وی گفت: در صحبت از كشورهای همسایه و هم‌پیمان، فاصله هرگز مهم نیست.

رئیس جمهور روسیه اعلام كرد كه كره شمالی از طرح عبور خط لوله انتقال گاز روسیه به كره جنوبی حمایت می‌كند.

دمیتری مدودف پس از نشست خود با كیم جونگ-ایل، اظهار داشت: تا جایی كه من دریافتم كره شمالی مایل به همكاری در زمینه اجرای این پروژه سه جانبه با شركت روسیه و كره جنوبی است.

مدودف گفت كه خط لوله پیشنهادی حدود 1700 كیلومتر طول دارد و با حجم انتقال گاز 10 میلیارد متر مكعب در سال كار خود را آغاز می‌كند.

رئیس جمهور روسیه گفت كه دستورالعملهایی را برای دولت این كشور صادر كرده تا بر چارچوب توافقنامه متعاقبی كه میان مسكو- پیونگ یانگ امضا خواهد شد، كار كنند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، یك سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفت كه كره شمالی برای به تعلیق در آوردن آزمایش سلاحهای كشتار جمعی اعلام آمادگی كرده است.

ناتالیا تیماكووا، سخنگوی رئیس جمهور روسیه پس از نشست رهبر كره شمالی با دمیتری مدودف، گفت كه كره شمالی بدون پیش شرط آماده ادامه مذاكرت بین‌المللی در زمینه برنامه هسته ای این كشور است.

وی افزود: كره شمالی اعلام آمادگی كرده كه در جریان این مذاكرات مساله به تعلیق در آوردن آزمایشات و تولید سلاحهای هسته‌ای را حل كند.

رهبر كره شمالی یك روز پیش از این دیدار با قطار زرهی خود وارد شهر اولان‌اوده شد و پیش از دیدار با مدودف در مناطقی از این شهر به گردش پرداخت.

وی در استخری كه با آب دریاچه بایكال پر شده بود، آبتنی كرد و از یك كارخانه ساخت جنگنده بازدید كرد.

در بیانیه كرملین درباره این دیدار تصریح شد: در دستور كار رهبران دو كشور، مساله تقویت مذاكرات سیاسی، همكاری میان وزارتخانه‌های ذینفع و گسترش ارتباطات منطقه‌ای و انسان‌دوستانه قرار گرفته شده است.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان