تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - اجاره 9 میلیونی برای خانه های 100 متری
چهارشنبه 20 شهریور 1392  10:01 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 20 شهریور 1392 10:03 ق.ظ

طبق آمارهای رسمی در کمتر از یک سال گذشته هر خانوار ایرانی می توانست هر متر مربع زیربنای مسکونی را با پرداخت حدود 170 تومان در کل کشور و حدود 1130 تومان در تهران بدون پرداخت پول پیش اجاره کند.به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار اعلام شده در نیمه دوم سال 91 از سوی مرکز آمار ایران، متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور حدود 5800 تومان بوده که نسبت به دوره قبل 9.9 درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل 30.2 درصد افزایش داشته است.  .بنابراین گزارش حداقل اجاره پرداختی برای هر متر از واحد مسکونی در کل کشور 166 تومان و حداکثر مبلغ پرداختی برای اجاره 83 هزار و 800 تومان بوده است. 

اما در میان استان های کشور کمترین میزان اجاره به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی مربوط به استان خراسان جنوبی است به طوری در این استان می توان با پرداخت 166 تومان برای هر متر زیربنای مسکونی اقدام به اجاره مسکن کرد این در حالی است که در همین استان حداکثر مبلغ اجاره ای که می توان برای هر متر خانه پرداخت به بیش از 5725 تومان هم نمی رسد. 

اجاره 9 میلیونی برای خانه های 100 متری تهران 

در عین حال طبق آنچه که کارشناسان مرکز آمار اعلام کرده‌اند گران ترین میزان اجاره پرداختی در کل کشور مربوط به شهر تهران است که بر این اساس پایتخت نشینان در نیمه دوم سال 91 می توانستند با پرداخت حداکثر 83 هزار و 800 تومان برای هر متر مربع زیربنای مسکونی حتی در بهترین نقطه تهران نیز خانه اجاره کنند به عبارتی در کمتر از یک سال پیش یک شهروند تهرانی می توانست بدون پرداخت پول پیش با کمتر از 9 میلیون تومان اجاره در ماه در هر یک از مناطق برتر تهران اجاره نشین خانه ای 100متری باشد. 

اما در دو فصل پایانی سال قبل حداقل اجاره برای هر متر زیر بنای مسکونی در تهران به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی 1130تومان بوده است یعنی یک خانواده می توانست با پرداخت کمتر از 115 هزار تومان در ماه مسکنی 100 متری را در این شهر اجاره کند. بر این اساس نرخ اجاره هر متر مربع زیر بنای مسکونی در شهر تهران در نیمه دوم سال 91 نسبت به نیمه اول همین سال 11.7 و نسبت به نیمه دوم سال 90 حدود30.4 درصد افزایش یافته است. 

این در حالی است که حداقل نرخ اجاره برای هر متر زیربنای مسکونی در استان تهران حدود280 تومان و حداکثر قیمت برای هر متر حدود 83 هزار و 800 تومان در ماه بوده است. 

اما متوسط نرخ اجاره در شهر تهران و استان تهران برای هر متر مربع زیر بنای مسکونی به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی در ماه به ترتیب 16 هزار و 130 و 13 هزار تومان در شش ماهه دوم سال قبل بود. 

افزایش 32 درصدی اجاره بهای خانه‌های تهران در یک سال 

همچنین نرخ اجاره در استان تهران در شش ماهه دوم سال قبل نسبت به نیمه اول 11.1 و نسبت به نیمه دوم سال 90 یعنی حدود یک سال قبل رشد 32.5 درصدی داشته است. 

طبق این آمار بیشترین افزایش در نرخ اجاره در کشور مربوط به استان چهارمحال و بختیاری بوده است به طوری که اجاره ها در این استان با رشد نزدیک به 20 درصدی نسبت به شش ماه اول سال 91 همراه بود. 

این در حالی است که هزینه اجاره هر متر زیربنای مسکونی در استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی در زمان مورد بررسی نسبت به نیمه اول سال تغییری نداشته و ثابت مانده است.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان