تبلیغات
اخبار خوب ایران و جهان - کلیات سیاست‌های کلی انتخابات
یکشنبه 16 اسفند 1388  07:42 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع خبر: اخبار سیاسی ،

 بررسی و تدوین سیاست های کلی درخصوص انتخابات که از جلسه قبل در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دستور قرار گرفته بود در جلسه امروز ادامه یافت و کلیات آن با اکثریت قاطع تصویب شد.
.


به گزارش واحد مرکزی خبر، دراین جلسه، طرح استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها، مصوب مجلس شورای اسلامی که مورد ایراد شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفته بود با حضور رئیس شورای اسلامی شهر تهران، رئیس اتحادیه شرکت ها و سازمان های قطار شهری کشور و مدیرعامل متروی تهران، رؤسای کمیسیون های عمران و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و معاون بانک مرکزی مطرح شد.

پس از ارائه گزارش پیشنهادی کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع و شنیدن استدلالات شورای نگهبان، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، مدیرعامل مترو و معاون بانک مرکزی، اعضا به بحث و بررسی پرداختند و مصوبه مجلس شورای اسلامی به شرح زیر با اکثریت آرا به تصویب رسید:

1- در جهت عمل به قانون حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی شهری و حومه مصوب 1385 و قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 و به منظور تحقق هدفمند کردن یارانه ها، دولت مکلف است یک میلیارد دلار جهت تأمین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری تهران و حومه، هفتصد میلیون دلار جهت تأمین تجهیزات و احداث خطوط قطارهای شهری سایر کلانشهرهای دارای طرح مصوب قطار شهری و سیصد میلیون دلار برای اجرایی کردن طرح های جامع حمل و نقل و ترافیک سایر شهرها تا پایان سال 1389 از محل حساب ذخیره ارزی با هر عنوان دیگر به صورت تسهیلات و با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرایی کشور در اجرای طرح ها و ایجاد تسهیلات به منظور صدور خدمات مصوب 1375/12/12 اختصاص و در اختیار شهرداری های مربوط قرار دهد.

تسهیلات منظور شده به عنوان بخشی از سهم پنجاه درصدی دولت تلقی می شود و تضمین بازپرداخت صددرصد آن بر عهده دولت خواهد بود.

وزارت اقتصاد و دارایی موظف است این منابع را در سال 89 - 88 در اختیار شهرداری های مربوط قرار دهد.

لایحه اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ، صنعتی جمهوری اسلامی ایران که مورد اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود ، سومین موضوعی بود که در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر مجلس شورای اسلامی با یک اصلاح عبارتی به شرح زیر تایید شد.

2- ماده 1- یک تبصره به شرح زیر به ماده (28) الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1378 الحاق می گردد.

تبصره: حکم مذکور در این ماده شامل شعب و نمایندگی های موسسات بیمه خارجی و موسسات کارگزاری بیمه خارجی نیز خواهد بود.

ماده 2- متن زیر به عنوان ماده (29) به قانون مذکور الحاق گردید:

ماده 29 - تاسیس و فعالیت بورس ها با سرمایه داخلی و خارجی در مناطق آزاد براساس مقررات مجاز و تابع آیین نامه ای است که در مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون با پیشنهاد شورای عالی بورس و اوراق بهادار به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

کسب تکلیف درخصوص کیفیت بررسی لایحه اصلاح ماده (33) اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور مصوب سال 1386 از دیگر موارد اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که پس از طرح در جلسه امروز مجمع مقرر شد موضوع در کمیسیون های زیربنایی و حقوقی مجمع مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

آخرین دستور کار امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی لایحه موافقت نامه معاضدت حقوقی دو جانبه در امور کیفری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند بود که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بحث و بررسی موضوع ، نظر مجلس شورای اسلامی را تایید کرد.

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان