یکشنبه 16 اسفند 1388  09:38 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع خبر: اخبار سیاسی ،

 رایزنی‌های ایالات متحده آمریكا با كشورهای عضو شورای امنیت در روزها و هفته‌های اخیر، حكایت از عزم جدی كاخ سفید برای اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران دارد و این در حالی است كه براساس اخبار منتشره، این كشور برای همراه كردن سایر كشورها با سیاست‌های خود، با مشكلات زیادی روبه‌روست.
.در دور جدید رایزنی‌ها كه بخش اعظم آن برعهده هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا قرار دارد واشنگتن به دنبال آن است تا ضمن متقاعد كردن كشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل برای دادن رای مثبت به چهارمین قطعنامه تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران، افكار عمومی سایر كشورها را نیز برای پذیرش این قطعنامه و اعمال تحریم‌های جدید همراه كند.

براساس گزارشی كه خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها منتشر كرده، پیش‌نویس تحریم‌های جدید كه از سوی آمریكا و به همراهی انگلیس، فرانسه و آلمان تهیه شده است، به دنبال محدود كردن فعالیت بانك‌های جدید ایرانی در خارج از كشور و همچنین هوشیاری در قبال بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران است. یكی از دیپلمات‌ها ادعا كرده است كه كاخ سفید از وضع این تحریم‌ها به دنبال این است كه هوشیاری و دقت بیشتری در زمینه مبادلات با بانك مركزی ایران به وجود بیاید و سپس اتحادیه اروپا، آمریكا و سایر كشورها بتوانند از این تحریم‌ها به عنوان مبنایی برای اعمال محدودیت‌های شدیدتر استفاده كنند.

پیش‌نویس قطعنامه جدید، شركت‌های كشتیرانی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شركت‌های مرتبط با آن را نیز شامل می‌شود و محدودیت‌های تجارت تسلیحاتی با ایران را نیز گسترش می‌دهد.

مشكلات آمریكا برای تصویب قطعنامه جدید

آمریكا برای تصویب قطعنامه جدید و افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، حداقل به حمایت 9 كشور از میان 15 عضو شورای امنیت نیاز دارد، ضمن این‌ كه اعضای دائم شورای امنیت كه دارای حق وتو هستند لزوما نباید مخالفتی با اعمال این تحریم‌ها داشته باشند. براساس همین الزامات است كه ایالات متحده آمریكا و وزیر امور خارجه آن در روزهای اخیر، رایزنی‌های گسترده‌ای را در دستور كار قرار داده‌اند تا زمینه را برای تصویب تحریم‌های جدید فراهم كنند. این در حالی است كه روسیه و چین هنوز با این مساله موافقت نكرده‌اند.

البته روسیه در هفته‌های اخیر در زمینه اعمال تحریم‌های جدید همراهی‌های نسبی‌ای با كشورهای غربی از خود نشان داده است كه بسیاری كارشناسان دلیل این موضعگیری را در تحقق خواسته‌های این كشور در مذاكرات با آمریكا می‌دانند.

بحث استقرار سپر موشكی آمریكا در اروپای شرقی و گسترش ناتو به شرق، از جمله اختلافات جدی روسیه و آمریكا در سال‌های اخیر بوده است كه با روی كار آمدن باراك اوباما،‌ مدتی است مسكوت مانده است. با وجود این درخصوص پیش‌نویس تحریم‌های جدید، روسیه با تحریم كامل تسلیحاتی ایران و تحریم همه‌جانبه بانك مركزی ایران مخالفت و اعلام كرده است در صورتی به قطعنامه جدید رای مثبت خواهد داد كه تحریم همكاری‌های بانكی با بانك‌های ایران «عطف به ماسبق» نشود و صرفا شامل همكاری‌های جدید باشد.

مقامات چینی نیز اگرچه تاكنون درخصوص پیش‌نویس تحریم‌های جدید اظهارنظری نداشته‌اند، اما در هفته‌های اخیر بارها اعلام كرده‌اند كه مخالف اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بوده و مذاكره را تنها راه‌حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران می‌دانند. چین كه یكی از شركای عمده اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است، در موضوعاتی چون كمك‌های نظامی آمریكا به تایوان و همچنین حمایت‌های این كشور از جدایی‌طلبان تبت، با ایالات متحده اختلاف دارد و از هر فرصتی برای اعمال فشار بر كاخ سفید استفاده می‌كند تا مقامات آمریكایی را وادار به تجدید نظر در این‌گونه سیاست‌های خود كند.

تدابیر آمریكا برای همراه كردن روسیه و چین

آمریكا در تلاش است تا برای این‌گونه مخالفت‌های روسیه و چین تدبیری بیندیشد و در همین زمینه به دنبال اعطای امتیازاتی به 2 كشور روسیه، چین و سایر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است. براساس این امتیازات جدید كه كاخ سفید به دنبال آن است، اعضای دائم شورای امنیت از لایحه سنا و مجلس نمایندگان در زمینه تشدید تحریم‌ها علیه شركت‌هایی كه با ایران روابط تجاری دارند، مستثنا می‌شوند. به این ترتیب به 2 كشور چین و روسیه وعده داده می‌شود كه در صورت موافقت با تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل، از محدودیت‌های یكجانبه‌ای كه از سوی آمریكا علیه ایران اعمال می‌شود، معاف خواهند بود. این در حالی است كه دادن چنین امتیازاتی به كشور چین، باعث تعجب اعضای كنگره آمریكا و عصبانیت برخی متحدانش بویژه كره جنوبی و ژاپن شده است و آنها نیز خواستار مستثنا شدن از طرح تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه ایران شده‌اند.

آمریكا در تلاش برای اعمال فشار علیه ایران نه‌تنها با مقاومت چین مواجه است، بلكه نسبت به همراهی برخی دیگر از اعضای غیردائم شورای امنیت نیز تردید دارد، چرا كه كشورهایی چون برزیل، لبنان و تركیه در ماه‌های اخیر مخالفت خود را با تشدید فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام كرده‌اند.

تركیه و برزیل نیز كه از دیگر اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل هستند، در هفته‌های اخیر موضع مخالف خود را درخصوص اعمال تحریم‌های جدید اعلام كرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر تركیه در گذشته تلاش كرده است جای پای خود را به عنوان یك دولت كلیدی در خاورمیانه محكم كند، در مناقشات بین رژیم صهیونیستی و سوریه میانجیگری كند و به دنبال نقشی مشابه در ایران است.به گفته یكی از دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل، دیپلمات‌های برزیلی نیز در نیویورك نگرانی خود را مبنی بر این‌كه قطعنامه تحریم‌ها ممكن است حق ایران برای داشتن انرژی هسته‌ای را از تهران بگیرد، به همتاهای خود اعلام كرده‌اند.رئیس‌جمهور برزیل چهارشنبه گذشته در حالی كه هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا برای جلب حمایت این كشور از تحریم‌ها علیه ایران به برازیلیا سفر كرده بود، از آمریكا و متحدانش خواست به تداوم مذاكرات با ایران ادامه دهند.

به گفته دیپلمات‌های آمریكا و متحدان اروپایی‌اش، مقامات آمریكایی اطمینان دارند كه می‌توانند دست‌كم به 10 رای مثبت از جانب كشورهای غیردائم یعنی اتریش، بوسنی، گابون، مكزیك و نیجریه دست یابند، اما شكست در ایجاد یك جبهه متحد بویژه از جانب 5 عضو دائم شورای امنیت سیگنالی ضعیف را برای ایرانیان خواهد فرستاد.

حسین نیكپور / گروه سیاس

www.NiceNews.IR

   


نظرات()   

اخبار خوب ایران و جهان